Izolacja fundamentów w ogromnym stopniu wpływa na ciepło wewnątrz budynku oraz trwałość konstrukcji. Brak izolacji termicznej fundamentów to nie tylko większe koszty ogrzewania, ale także problemy z występowaniem wilgoci.
Prawidłowe wykonanie ocieplenia fundamentów, w istniejącym budynku, uwzględniać powinno kilka kluczowych zabiegów oraz wykorzystanie odpowiedniego typu materiałów.
Dlaczego warto?
Znaczna część starszych budynków nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej fundamentów. Tymczasem prawidłowo wykonana izolacja może obniżyć zapotrzebowanie energetyczne budynku nawet o 10%. Zapobiega ona również przenikaniu wilgoci z gruntu do wyższych partii budynku, co stanowi szczególnie ważną kwestię w przypadku starszych konstrukcji.
Ocena stanu fundamentów
Przeprowadzenie wnikliwej ekspertyzy konstrukcyjnej budynku stanowić powinno pierwszy, bardzo istotny etap prac. Ekspertyza pozwoli ocenić stan techniczny fundamentów i zaplanować prace, bez ryzyka naruszenia stabilności konstrukcji. Na pierwszym etapie dokonać należy również oceny stopnia wilgotności fundamentów. Usunięcie występującej wilgoci jest niezbędne przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac izolacyjnych.
Odkopanie fundamentów
Odkopywanie fundamentów to pierwszy krok faktycznych prac, który wykonany powinien być etapami. Pozwoli to uniknąć ryzyka naruszenia stabilności budynku. Odkopanie fundamentów ma na celu odkrycie całej ich powierzchni, co pozwoli prawidłowo nałożyć materiał izolacyjny. Ważne jest, aby na tym etapie usunięta została, wilgoć zgromadzona wokół fundamentów. Niewłaściwie osuszenie fundamentów może doprowadzić do ponownych problemów z występowaniem wilgoci i trwałością izolacji.
Nałożenie izolacji termicznej
Po odkryciu i osuszeniu fundamentów, należy nałożyć materiał izolacyjny. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi do tego celu są styropian, XPS (polistyren ekstrudowany) lub maty bitumiczne.
Odpowiedni dobór materiałów ma szczególne znacznie w przypadku ocieplania fundamentów starszych budynków.
Materiał izolacyjny położony powinien zostać zarówno na pionowej, jak i poziomej części fundamentów. Izolację pionową wykonuje się najczęściej z mas bitumicznych, skutecznie chroniących przed wilgocią gruntową. Z kolei izolację poziomą najczęściej wykonuje się z folii PVC, gwarantującej barierę ochronną przed wilgocią i wnikaniem wody do wnętrza budynku.
Zabezpieczenie
Po nałożeniu materiałów izolacyjnych, fundamenty należy dodatkowo zabezpieczyć przed wodami gruntowymi przy pomocy folii kubełkowej. Folia zapewnia dodatkową ochronę przed wodą i jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci. Woda gruntowa może stanowić spore zagrożenie szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, dlatego odpowiednie zabezpieczenie fundamentu jest bardzo istotne.
Zasypanie fundamentu
Po nałożeniu izolacji, fundamenty należy zasypać. Użycie mieszanki żwiru i piasku poprawi właściwości drenujące, wpłynie na stabilizację konstrukcji oraz lepsze odprowadzanie nadmiaru wody, gromadzącej się wokół fundamentów.
Metody izolacji fundamentów
Metoda izolacji budynku powinna być dobrana w zależności od rodzaju budynku oraz specyfiki problemu.
Często stosowanym rozwiązaniem w zakresie izolacji fundamentów starych budynków jest iniekcja krystaliczna. Jest to metoda dość kosztowna, ale jednocześnie bardzo skuteczna. W przypadku nowoczesnych budynków, standardem jest wykonanie pełnej izolacji fundamentów zarówno poziomo, jak i pionowo.
Koszty i pozwolenia
Koszt wykonania izolacji fundamentów w istniejącym domu waha się zazwyczaj od 100 do 200 zł za m². Znacznie ma oczywiście rodzaj wybranych materiałów oraz skala prac. Warto również pamiętać, że prace związane z izolowaniem fundamentów mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę, szczególnie jeżeli konieczna jest większa ingerencja w konstrukcję budynku.
Przed rozpoczęciem każdych prac tego typu warto skonsultować się ze specjalistą i uzyskać niezbędną wiedzę w zakresie przepisów.
Izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie dla poprawy komfortu cieplnego i energooszczędności budynku. Prace te wymagają odpowiedniego przygotowania i zastosowania właściwych materiałów. Prawidłowa izolacja fundamentów zapobiega przenikaniu wilgoci, co wpływa na trwałość konstrukcji.