• RENTBUD WarszawaWypożyczalnia sprzętu budowlanego i elektronarzędzi

  • Tel. 512 089 493 519 799 796

  • Adres. Bronowska 10a, 03-995 Warszawa

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego i elektronarzędzi

Cyklinowanie podłogi drewnianej - jak je wykonać?

Cyklinowanie podłogi drewnianej - jak je wykonać?

Szlifowanie drewnianej podłogi może wydawać się być czymś trudnym. Jednak odrobina wiedzy, cierpliwości i oczywiście narzędzi, pozwoli tchnąć nowe życie w każdą podłogę drewnianą.

Przede wszystkim zrozumienie całego procesu

Przed podjęciem prac należy wiedzieć z jakiego rodzaju drewna wykonana jest podłoga. Ma to ogromne znaczenie ponieważ rodzaj drewna określa twardość podłogi oraz usłojenie, a to z kolei przekłada się na proces szlifowania.

Podłogi wykonane z twardego rodzaju drewna, jak np. dąb są bardziej odporne na zużycie, ale mogą być również trudniejsze w szlifowaniu, niż podłogi wykonane z drewna miękkiego tj. sosna.

Przed podjęciem prac ogromnie ważne jest aby znać grubość deski podłogowej. Jeśli podłoga była już kilkukrotnie szlifowana, może być już zbyt cienka.

Niezbędne narzędzia i materiały

  • Cykliniarka do podłóg drewnianych
  • Szlifierka do krawędzi
  • Papier ścierny o różnej ziarnistości (gruby, średni i drobny)
  • Okulary ochronne
  • Maski przeciwpyłowe
  • Ochrona na uszy
  • Miotła i szufelka
  • Odkurzacz
  • Wypełniacz do drewna (w razie wystąpienia ubytków)
  • Lakier lub inny produkt wykończeniowy

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą cykliniarek na wynajem w Warszawie. Oferujemy wynajem wysokiej jakości narzędzi i maszyn budowlanych, w bardzo atrakcyjnych cenach.

cyklinowanie-baner

Przygotowanie powierzchni

Cyklinowanie podłóg wykonuje się w całkowicie pustych pomieszczeniach. Jeżeli w pomieszczeniu występują elementy stałe, których nie można usunąć, należy okryć je folią 

Należy również dokładnie przejrzeć powierzchnię podłogi i usunąć wszelkie wystające gwoździe i inne elementy mogące uszkodzić cykliniarkę.

Kolejny krok to wypełnienie większych pęknięć i ewentualnych dziur w podłodze szpachlą do drewna. Szpachlę należy pozostawić do wyschnięcia.

Cyklinowanie podłogi drewnianej krok po kroku

cyklinowanie-02Cyklinowanie należy zacząć od gruboziarnistego papieru ściernego. Na tym etapie usunięty zostanie stary lakier oraz wszelkie niedoskonałości powierzchni.

Cyklinowanie wykonywać należy zawsze wzdłuż słojów drewna.

Cykliniarkę należy przesuwać po podłodze w sposób jednostajny, tak aby nie pozostać w jednym miejscu zbyt długo i uniknąć powstania zagłębień w drewnie. 

Po wycyklinowaniu głównej powierzchni podłogi należy wykonać szlifowanie progów oraz narożników pomieszczenia. W tym celu wykorzystuje się najczęściej szlifierki kątowe lub taśmowe. 

Po wykonaniu pierwszego cyklinowania, papierem gruboziarnistym należy dokładnie odkurzyć lub zamieść kurz. Następnie cały proces należy powtórzyć, używając średnioziarnistego papieru ściernego, a następnie papieru drobnoziarnistego.

Tego typu progresywna technika cyklinowania pozwala wygładzić drewno i przygotować je do wykończenia.

Wykończenie

Resztki kurzu mogą zepsuć wykończenie i sprawić, że podłoga nie będzie wyglądać idealnie. Dlatego też ponowne, dokładne usunięcie kurzu przed podjęciem prac wykończeniowych ma ogromne znaczenie.

Wybierając wykończenie, weź pod uwagę pożądany wygląd i zużycie podłogi. Wykończenia poliuretanowe cieszą się popularnością ze względu na trwałość. 

Lakiery nanosić należy zgodnie z instrukcją producenta, dbając o równomierne krycie. Większość lakierów wymaga położenia kilku warstw, dlatego należy zachować wystarczający czas schnięcia pomiędzy każdą z nich.

cyklinowanie-03

Kilka praktycznych porad

Sprawdź na małej powierzchni

Jeżeli nie posiadasz doświadczenia w cyklinowaniu podłóg pracę warto rozpocząć w miejscu, które będzie mniej widoczne np. na części podłogi gdzie stać będzie szafa lub inny mebel. 

Częste zmiany papieru

Zdecydowanie nie należy szukać oszczędności, używając zużytego papieru ściernego. Takie działanie powoduje, że cykliniarka może pozostawić nieestetyczne ślady na podłodze.

Nie spiesz się

Pośpiech podczas cyklinowania może spowodować błędy, które trudno będzie naprawić. Jednostajna, spokojna praca pozwala w tym przypadku osiągnąć najlepsze efekty.

Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Podczas cyklinowania podłogi drewnianej mamy do czynienia z hałasem, dużą ilością kurzu i pyłu oraz intensywnymi oparami lakierów. Dlatego też używanie sprzętu ochronnego jest w tym przypadku bardzo ważne.

Niezbędne są okulary ochronne, maska przeciwpyłowa oraz słuchawki.

Cykliniarka zawsze musi być w ruchu

Nie należy zatrzymywać cykliniarki podczas pracy. Zbyt długie pozostawienie szlifierki w jednym miejscu może spowodować powstawanie zagłębień w podłodze. Jeżeli zajdzie potrzeba zatrzymania, unieś ją lekko do góry.

Częste usuwanie kurzu i pyłu

Czyszczenie podłogi przed kolejnymi etapami cyklinowania oraz przed nałożeniem każdej warstwy lakieru ma ogromny wpływ na efekt końcowy.

Wszystko czego potrzebujesz

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Rentbud oferuje m.in. wynajem frezarek, osuszaczy, pił pilarek i innych elektronarzędzi. Świadczymy ponadto wynajem agregatu malarskiego, wynajem pomp, rusztowań, szalunków i wciągarek.

Szybko, sprawnie i dokładnie

Wypożyczalnia Rentbud oferuje wynajem sprzętu o różnym zastosowaniu. Rozliczenia następują według stawki godzinowej, która podana jest na karcie każdego urządzenia. Oferujemy wyłącznie w pełni sprawny sprzęt wysokiej jakości, dzięki któremu każda praca zostanie wykonana szybko, sprawnie i dokładnie.